Video interview to coraz popularniejsza metoda przeprowadzania rozmów rekrutacyjnych. Do niedawna, pod tą nazwą kryła się “zwyczajna” rozmowa rekrutacyjna – tyle, że przeprowadzona za pomocą jakiegoś komunikatora Internetowego, np. Skype.
Ostatnio spotykam się również z innym typem video interview. Nie jest to już rozmowa z drugim człowiekiem, ale … nagranie filmu z odpowiedziami na uprzednio znane pytania.
Skoro pytania są znane to chyba proste? Okazuje się, że kandydaci postawieni oko w oko z bezduszną kamerą, bywają dużo bardziej zestresowani niż podczas rozmowy z rekruterem. Jest poczucie sztuczności sytuacji i brak natychmiastowego “feedbacku”: w postaci kiwnięcia głową, uśmiechu , czy jakiegokolwiek innego wyrazu zainteresowania omawianym tematem.
O czym pamiętać, jeśli czeka nas video interview? Jak zwiększyć swoje szanse pomimo stresu?
1 . Muszę zacząć od zupełnie podstawowej sprawy. Aż trudno uwierzyć, że niektórzy kandydaci NAPRAWDĘ zapominają o kwestiach technicznych związanych z przeprowadzeniem rozmowy przez Internet.
Zbyt późno uruchamiają komputer (a wiadomo, że wszelkie najdziwniejsze aktualizacje systemu włączają się zawsze w złym momencie;)).
Nie sprawdzają też jakości sprzętu komputerowego i połączenia Internetowego. Potem już w trakcie rozmowy okazuje się, że łącze nie jest w stanie przekazywać obrazu i dźwięku jednocześnie, musimy wyłączyć kamerę, albo słyszymy pytania z dużym opóźnieniem lub niewyraźnie. Biorąc pod uwagę, że video interview bardzo często odbywamy z kimś mieszkającym w innym kraju – a więc w obcym dla nas języku – nie sprawdzając wcześniej jakości połączenia, strzelamy sobie w kolano.
W przypadku nagrywania swoich odpowiedzi na wcześniej znane pytania (czyli wspomniany przeze mnie drugi typ video interview), nie ma to aż tak ogromnego znaczenia. Zazwyczaj mamy możliwość zrobienia próbnego nagrania. Mimo wszystko zadbajmy, żeby sprzęt na którym się nagrywamy był dobrej jakości i np. nie zniekształcał nam głosu.
W jednym i drugim przypadku pamiętaj o dobrym oświetleniu i jeśli masz taką możliwość – umieszczeniu kamery nieco z góry (sprawdź, czy nie prezentujesz przede wszystkim dziurek w nosie :P). W przypadku rozmów połączonych z pisaniem na klawiaturze (np. zadania programistyczne), zwróć uwagę, czy jak pochylasz się, żeby coś napisać nie zasłaniasz całej kamery swoim czołem. Oczywiście – treść merytoryczna jest najważniejsza, ale sam/sama wiesz ile daje ogólne profesjonalne wrażenie…
2. Nie lekceważ przygotowania. Nawet wówczas, gdy znasz pytania, na które masz odpowiedzieć – dokładnie przemyśl i przygotuj swoją wypowiedź. Nie wystarczy kilka luźnych zdań na każdy z “zadanych” tematów. Masz bardzo mało czasu, żeby przykuć uwagę odbiorcy (takich filmików może oglądać nawet kilkanaście dziennie…) oraz przekazać KONKRETY.
Rozmowa z rekruterem jest łatwiejsza – jeśli odbiegasz od tematu, prawdopodobnie skieruje Cię na odpowiednie tory. “Rozmawiając” z kamerą to Ty musisz się pilnować i przewidzieć, jaka odpowiedź jest oczekiwana.
Osoba rekrutująca będzie szukać DOWODÓW , że nadajesz się na stanowisko, na które aplikujesz. Co to znaczy?
Nie mów: “Jestem osobą dobrze zorganizowaną, samodzielną i bardzo cenię współpracę…”
Zamiast tego powiedz: ”Moje zdolności organizacyjne potwierdziłam współorganizując konferencję XYZ, gdzie byłam odpowiedzialna za ustalenie agendy dla 20 prelegentów…”
3. Uważnie dobieraj przykłady. Zastanów się co jest najważniejsze na danym stanowisku. Nie zmarnuj ani minuty swojego “czasu antenowego”. Przeanalizuj ofertę pracy oraz wartości i misję firmy (mogą być dostępne na stronie www firmy). Więcej o konstruowaniu swoich odpowiedzi na pytania, przeczytasz w artykule o pytaniach behawioralnych.
4. Zrób test. Zazwyczaj system do nagrywania odpowiedzi pozwala na kilka prób. Bezpieczniej jest jednak zrobić swój własny test, chociażby kamerką z telefonu. Zwróć uwagę, czy na nagraniu nie robisz tików nerwowych, albo czy nie unosisz brwi za każdym razem, kiedy chcesz coś powiedzieć.
ALE UWAGA: Nie bądź dla siebie zbyt krytyczny/ krytyczna. Większość osób po prostu nie lubi patrzeć na swoje nagrania i słuchać swojego głosu. Nie jesteśmy do tego przyzwyczajeni i dyskomfort jest naturalny. Pod tym względem osoba rekrutująca będzie na pewno mniej krytyczna niż Ty 🙂
5. Video Interview za pośrednictwem Skype, rządzi się z grubsza takimi samymi prawami jak tradycyjna rozmowa rekrutacyjna – pamiętaj o ubraniu dostosowanym do kultury organizacyjnej.