Stoisz u progu swojej kariery w IT. Masz już za sobą wstępny “screening” (pierwszą, krótką rozmowę) i otrzymujesz zaproszenie do kolejnego etapu rekrutacji: rozmowy technicznej. Co teraz?

 

Dziś będzie krótko – ale tylko pozornie. Każdy z poniższych punktów wymaga przepracowania i całość planu zajmie pewnie kilka jesiennych wieczorów.

 

Zatem – jak tylko pogratulujesz sobie zaproszenia na rozmowę – bierz się do dzieła:

 

  1. Poszukaj informacji – zacznij od dokładnej analizy ogłoszenia, a następnie zanurkuj w fora Internetowe (np. 4programmers.net) i portale takie jak Glassdoor. Pomocne mogą okazać się również grupy na fb dla początkujących programistów, np. Java: pierwsze kroki.
  2. Skorzystaj z serwisów z zadaniami dla programistów – szybko dowiesz się, czy rozwiązania, które przychodzą Ci do głowy są poprawne. Wypróbuj np.: Hackerank, Leetcode, firecode.io. Możesz łatwo wyszukać różnice między tymi platformami i wybrać najlepszą dla siebie.
  3. Naucz się opowiadać o tym, jak pracujesz w trakcie rozwiązywania problemu. Podczas technicznej rozmowy, ważny jest nie tylko efekt, ale również tok Twojego rozumowania i podejście do problemu.
  4. Pokaż swoją pasję – przypomnij sobie kilka nazw książek, które ostatnio czytałeś. Sięgnij po “klasyki” takie jak np. “Clean code” („Czysty kod” Robert C. Martin), albo nowinki technologiczne. Odśwież sobie nazwy portali branżowych, które regularnie odwiedzasz i wszystkie sposoby z jakich korzystasz, żeby stać się lepszym programistą. Prawdopodobnie jest tego więcej niż sądzisz. W trakcie rozmowy tytuły lubią się w magiczny sposób “zapomnieć”.
  5. Sprawdź, z kim będziesz rozmawiał. Większość osób z obszaru IT posiada swój profil na portalu LinkedIn (jeśli jeszcze nie masz swojego – do dzieła ;)). Szukaj wskazówek o ulubionych technologiach i przejrzyj dokładnie opisy projektów. Możliwe, że rozmowa pójdzie w podobnym kierunku – ludzie lubią rozmawiać o rzeczach, na których znają się najlepiej.
  6. Upewnij się, w jakim języku odbędzie się rozmowa. W dużych korporacjach bardzo często jest to język angielski. Przećwicz w domu opowiadanie o technicznych kwestiach w tym języku. Stres w trakcie rozmowy i koncentracja na problemie technicznym znacząco utrudniają komunikację w obcym języku.
    Nie daj się zaskoczyć 🙂
0 0 votes
Article Rating
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chętnie dowiem się co myślisz o tym artykule. Zostaw mi komentarz.x