Wiosenny sezon targów pracy i kariery zbliża się wielkimi krokami. Jeśli rozważasz zmianę pracy lub dopiero zaczynasz swoją karierę zawodową, już teraz powinieneś/powinnaś zacząć planować swój udział w tych wydarzeniach.
Poniżej kilka wskazówek, jak najlepiej skorzystać z targów pracy:
1 . Doprecyzuj swój cel
“Chcę zmienić pracę” – to trochę zbyt ogólne. Zastanów się, po czym poznasz, że dobrze wykorzystałeś czas na targach:
Dowiesz się o 5 firmach, których do tej pory nie brałeś pod uwagę, a zatrudniają specjalistów z Twojej dziedziny? Nawiążesz kontakt z rekruterem z Twojej wymarzonej firmy? Zaaplikujesz do 3 firm? Sprawdzisz, czego możesz się spodziewać w trakcie rekrutacji do firmy X?
2. Przygotuj kilka wersji CV
Jakie to powinny być wersje i na co uważać tworząc ten dokument, przeczytacie tutaj.
3. Sprawdź, z kim chcesz porozmawiać
Zanim znajdziesz się w wielkiej, tłocznej hali, gdzie prezentuje się kilkadziesiąt firm – opracuj strategię. Lista wystawców dostępna jest zazwyczaj ze sporym wyprzedzeniem. Możesz podzielić sobie firmy na 3 kategorie: Twoje “top 5”, “całkiem interesujące firmy z branży” oraz “podejdę z ciekawości, jeśli zostanie czasu”.
Następnie zgromadź informacje o najbardziej interesujących Cię firmach (np. na jakie stanowiska obecnie rekrutują, jakie realizują projekty itp.).
W trakcie targów pracy nie będziesz tracić czasu na zadawanie pytań, na które sam możesz z łatwością znaleźć odpowiedź. Poza tym możesz przygotować spersonalizowane CV do firm, na których najbardziej Ci zależy.
4. Przygotuj swój mini “elevator pitch”
Czyli kilka zdań w których podsumujesz kim jesteś i o co Ci chodzi 😉 Np. “Jestem studentem budownictwa, mam już za sobą praktyki zawodowe w biurze projektowym a teraz szukam stażu z możliwością wyjazdu za granicę. Zainteresował mnie opis programu stażowego na stronie firmy X…”
Mając opracowany początek rozmowy, zachowasz się profesjonalnie i z większą pewnością siebie podejdziesz do rekruterów.
5. Ubierz się wygodnie (ale nie za bardzo ;))
Targi pracy to spotkanie zdecydowanie nieformalne. Nie obowiązuje tu sztywny dress code. Pamiętaj jednak, że pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz i jeśli marzysz o karierze w biznesie, ubierz się raczej w stylu “smart casual” – czyli bez podartych jeansów 😉 A i jeszcze jedna uwaga w temacie “wrażenia”: w hali targowej jest zazwyczaj głośno. Żeby z kimś porozmawiać i słyszeć się nawzajem trzeba podejść dosyć blisko. Pamiętaj o gumie do żucia jeśli przed chwilą piłeś/piłaś kawę 😉
6. Sprawdź, czy w trakcie targów pracy będą odbywać się tzw. “szybkie rekrutacje” (speed recruitment / fast recruitment)
Są to krótkie rozmowy rekrutacyjne, traktowane jako wstępny etap procesu rekrutacji. Warto w nich uczestniczyć, bo wtedy omijamy wysyłanie CV w “czarną dziurę” i szybko możemy się przekonać czy, dana firma/stanowisko są dla nas naprawdę interesujące (i odwrotnie ;)). Czasem udział w speed recruitment wymaga wcześniejszej rejestracji.