Stało się. Decyzja zapadła (Twoja lub przełożonych) – rozstajesz się z obecną firmą i szukasz nowej pracy. Przeczytałeś wszystkie oferty na najpopularniejszych portalach ogłoszeniowych i rozesłałeś CV. Teraz możesz usiąść wygodnie na kanapie, czekając na telefony od rekruterów…
Gdyby tylko szukanie pracy zawsze było tak proste 🙂 Niestety, zazwyczaj, gdy zabierasz się na poważnie za szukanie nowego stanowiska, okazuje się, że ofert z Twojej branży jest jakby mniej…
A jak już znajdziesz taką wymarzoną – masz wrażenie, że całe mnóstwo ludzi podziela Twój entuzjazm i również zdecydowało się wysłać swoje CV.
Co możesz zrobić?
1 . Nie ograniczaj się do szukania ofert pracy na popularnych portalach – tak robią wszyscy.
Szukaj firm i organizacji, których działalność jest dla Ciebie interesująca, lub po prostu masz do nich dobry dojazd. Następnie odwiedzaj ich strony Internetowe szukając zakładki “praca” / “kariera” / “dołącz do nas”. Możesz tam znaleźć oferty, które jeszcze nie zostały “wypromowane” na zewnętrznych portalach ogłoszeniowych.
2. Zaprzyjaźnij się z LinkedInem.
Przeglądaj oferty pracy i nawiązuj kontakt z rekruterami. O sposobach na wykorzystanie Linkedina w szukaniu pracy i rozwoju kariery pisałam TUTAJ.
3. Przestań się bać mitycznego networkingu.
W każdym artykule o szukaniu pracy przeczytasz jak ogromnie ważny jest networking. W niewielu miejscach jest natomiast wyjaśnione, co w takim razie masz zrobić. Niektórzy wyobrażają sobie, że muszą znaleźć kogoś kto przedstawi ich prezesowi firmy 🙂 Na szczęście, networking nie musi być aż tak trudny – wystarczy, że zaczniesz mówić rodzinie i znajomym o tym czym się zajmujesz i jakiej pracy szukasz.
Jeśli interesuje Cię praca w korporacjach, pamiętaj, że zazwyczaj funkcjonuje w nich program poleceń. Jeśli obecny pracownik firmy, poleci kogoś nowego i ta osoba zostanie zatrudniona – pracownik otrzymuje bonus finansowy. Jak może Ci to pomóc? Jeśli znajdziesz ofertę pracy w korporacji, zanim zaaplikujesz, sprawdź, czy ktoś z Twoich znajomych już tam nie pracuje (np. używając LinkedIn). Jeśli zostaniesz polecony, jest duża szansa, że Twoja aplikacja zostanie przeczytana w pierwszej kolejności.
4. Wykorzystaj Facebook inaczej niż zwykle.
Spróbuj wyszukać grupy z ofertami pracy dla osób z Twojej branży, np. “Praca dla grafików komputerowych”. Możesz również skorzystać z ogólnych grup z ofertami pracy, np. “Praca dla studentów i absolwentów”. Każde odkryte przez Ciebie mniej popularne źródło ofert, zwiększa Twoje szanse w szukaniu pracy.
5. Zgłoś się do agencji rekrutacyjnych.
Wyszukaj agencje specjalizujące się w Twojej branży. Pamiętaj, aby wybierać firmy o ugruntowanej renomie – nie wysyłaj swoich danych osobowych “w ciemno”. Rekruterów agencyjnych możesz znaleźć na LinkedIn lub wyszukać adres e-mail bezpośrednio na stronie Internetowej agencji.
Nawet jeśli aktualnie nie będzie dla Ciebie interesujących ofert pracy, dodając swoje CV do agencyjnej bazy, możesz liczyć na telefon, gdy tylko coś odpowiedniego się pojawi.
6. Mniej często znaczy lepiej.
Szukając pracy, nie wpadaj w wir wysyłania stu CV dziennie. Lepiej wyślij jedno albo dwa, ale przygotuj je pod kątem konkretnej oferty.
Wysyłając CV w odpowiedzi na kolejną ofertę pracy, w większości przypadków trzeba w nim coś zmienić. Wyeksponować inne osiągnięcia lub umiejętności oraz dostosować “słowa kluczowe”. Jeśli masz z tym problem, poczytaj te wskazówki.