Podjąłeś/ podjęłaś decyzję o rozejrzeniu się za nową pracą. Kilka ciekawych ofert – znalezione, CV – przygotowane i wysłane. Pozostaje tylko czekać…
Ale czy na pewno?
Przeczytaj co możesz zrobić, żeby dobrze wypaść w trakcie tzw. screening interview i z sukcesem przejść przez wstępną selekcję.

Wstępny wywiad, czyli tzw. screening interview to bardzo krótka rozmowa – najczęściej przeprowadzana przez telefon. Lepiej jednak nie bagatelizować tego etapu. Przez brak przygotowania albo “głupi” błąd możesz stracić szansę zaprezentowania się przed managerem zatrudniającym, który podejmuje OSTATECZNĄ decyzję, z kim chce współpracować.

Co możesz zrobić:

Na początek kilka oczywistych uwag (ale uwierz mi- nie dla wszystkich ;)):
  1. Jeśli wysłałeś gdzieś swoje CV i dzwoni do Ciebie nieznany numer – odbierz przedstawiając się imieniem i nazwiskiem. Istnieje wtedy pewne minimalne ryzyko, że wyjawisz komuś przypadkowemu swoje dane. Pierwsze wrażenie jakie zrobisz, jeśli to faktycznie będzie rekruter – może być warte tego ryzyka. Jeśli jednak absolutnie nie chcesz się od razu przedstawiać to powiedz przynajmniej “słucham” zamiast  “HALOOOO?”
  2. Sprawdź, czy masz ustawione jakieś “granie na czekanie” czy inne “umilacze” czasu oczekiwania na połączenie z Tobą. Jeśli masz – proponuję rezygnację do czasu, gdy znajdziesz już swoją wymarzoną pracę 😉
  3. Zapamiętaj (albo sobie zanotuj) nazwy firm i nazwy stanowisk, na które wysyłasz CV. Niespodziewanie często kandydaci przekręcają przez telefon nazwę firmy, o której rzekomo marzą już od kołyski 😉 Jeśli nie usłyszałeś/usłyszałaś dobrze z jakiej firmy dzwoni rekruter – poproś o powtórzenie od razu na początku rozmowy. Jak zaczniesz brnąć i próbować domyślić się o co chodzi już w trakcie, Twoje odpowiedzi będą brzmieć zbyt wymijająco. A w połowie rozmowy będzie Ci już głupio zapytać, z jaką firmą rozmawiasz.
  4. W trakcie rozmowy, może Cię kusić żeby szybciutko “wygooglować” np. kluczowe fakty o firmie, albo przetłumaczyć sobie jakieś słówko na język obcy. Pamiętaj, że stukanie w klawiaturę BARDZO SŁYCHAĆ w słuchawce telefonu. I jest to naprawdę kompromitujące 😉 Jeśli już naprawdę musisz – przygotuj sobie tablet z dotykową klawiaturą (ale jeszcze lepiej , po prostu SIĘ przygotuj ;)).
  5. Pamiętaj, że możesz poprosić o przełożenie rozmowy np. za godzinę, jeśli akurat jesteś w tramwaju/sklepie/innym głośnym miejscu. Niektórzy kandydaci uparcie próbują kontynuować rozmowę, mimo trudności w koncentracji. Najzabawniej jest jak próbują “wyszeptać” swoje oczekiwania finansowe w tramwaju 😉
Jeśli te podstawowe punkty masz już dawno ogarnięte, przejdź do przygotowań “na serio”:
  1. Rozważ odpowiedź na pytanie: dlaczego w ogóle chcesz pracować w tej konkretnej firmie/ na tym stanowisku. W większości przypadków będzie to pierwsze pytanie (zaraz po tym, czy w ogóle nadal jesteś zainteresowany ofertą), stanowiące wstęp do rozmowy. Tymczasem bardzo często kandydaci zaczynają swoją odpowiedź od spektakularnego “YYYYY” a następnie plątają się, mówiąc bez żadnych konkretów, że są zmotywowani, bo stanowisko pozwoli im się rozwijać. Przemyślana odpowiedź będzie zawierała informację, która przemawia na Twoją korzyść. Np. “Jestem zainteresowany pracą na stanowisku koordynatora projektu, ponieważ posiadam doświadczenie w pracy przy projektach międzynarodowych oraz w koordynacji obiegu dokumentów projektowych. Uważam, że praca jako koordynator projektu pozwoli mi wykorzystać moje umiejętności, a jednocześnie będzie stanowiła dla mnie krok naprzód”
  2. Przygotuj się na konkrety. Rozmowa potrwa nie dłużej niż 20 min, a  w Twoim interesie jest, żeby zostały po niej fakty przemawiające na Twoją korzyść (zapisane przez rekrutera). Z dużym prawdopodobieństwem zostaniesz poproszony/poproszona żeby opowiedzieć o swojej obecnej pracy. Cała trudność polega na tym, że Twoja wypowiedź powinna być KRÓTKA. Bez wcześniejszego przeanalizowania opisu stanowiska i zastanowienia się, które elementy Twojej obecnej pracy będą najbardziej adekwatne, po zakończeniu rozmowy klepniesz się z rozmachem w czoło krzycząc “zapomniałem o najważniejszym!”
  3. Przygotuj sobie krótki opis projektu/zadania, z którego jesteś najbardziej dumny/dumna i ma jakikolwiek ZWIĄZEK ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Może przyda się to już we wstępnej rozmowie, a może dopiero na spotkaniu w siedzibie firmy – jest to coś co warto mieć porządnie przemyślane. Rekrutera będą interesowały mierzalne fakty. O ile procent wzrosła sprzedaż po wprowadzeniu Twojego  pomysłu? Jak bardzo coś przyspieszyło? Jaki był budżet projektu, którym zarządzałeś? Ile godzin szkoleniowych przepracowałeś jako trener? Każde stanowisko ma właściwe sobie “statystyki”, które warto sobie przypomnieć już przed wstępną rozmową. Kandydaci są często zaskoczeni poziomem szczegółowości screening interview i w stresie mieszają im się liczby. Nie popełnij tego błędu i bądź gotowy na każdym etapie rekrutacji.
  4. Już podczas wstępnej rozmowy, możesz zostać poproszony/poproszona o przedstawienie swoich oczekiwań finansowych. Jak tylko wyślesz swoje CV, zrób “research” i zastanów się, jaka pensja byłaby dla Ciebie satysfakcjonująca. Dobrze się przygotuj – bardzo często sprawdzenie, czy firmę “stać” na kandydata jest jednym z podstawowych celów screening interview.
  5. Jeśli stanowisko na które aplikujesz wymaga znajomości języka obcego, bądź przygotowany/przygotowana, że w trakcie wstępnej rozmowy padnie pytanie w tym języku. Sprawdź wcześniej, czy na pewno pamiętasz jak tłumaczy się branżowe (techniczne) wyrażenia z Twojej codziennej pracy.
  6. Jeśli jest chociażby cień możliwości, że stanowisko będzie wymagało wyjazdów – przemyśl ile czasu mógłbyś/mogłabyś spędzić w delegacji. Zastanawianie się w trakcie rozmowy, to znowu cała seria “yyy” i “eee”. Jeśli aplikujesz na stanowisko w międzynarodowej korporacji, możesz również zostać zapytany, czy jesteś gotowy na odbycie szkolenia za granicą. Tutaj również oszacuj wcześniej swoje możliwości wyjazdowe.
  7. Prawdopodobnie będziesz miał/miała szansę zapytać o coś rekrutera. Zastanów się, jakie informacje będą dla Ciebie przydatne na tym etapie oraz co mogłoby Ci pomóc w przygotowaniu do kolejnych części rekrutacji. Może jakiś punkt w opisie stanowiska w ogłoszeniu jest nie do końca dla Ciebie jasny? Cały czas pamiętaj jednak, że jest to wstępna rozmowa i zadaj maksymalnie 2-3 pytania.
Ostatnia uwaga: nie chodzi o to, żebyś czytał/czytała z kartki – to słychać. Przygotuj sobie punkty z kluczowymi danymi/faktami/projektami. O swojej motywacji możesz po prostu opowiedzieć komuś bliskiemu. W ten sposób będziesz brzmieć naturalnie, z większą pewnością siebie i przede wszystkim  wykorzystasz swój czas maksymalnie.
5 1 vote
Article Rating
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chętnie dowiem się co myślisz o tym artykule. Zostaw mi komentarz.x