Każda osoba pojawiająca się na konsultacjach doradczych lub coachingu kariery ma swoją indywidualną historię. Unikalne tylko dla niej kompetencje, ale i wątpliwości związane z poszukiwaniem pracy i udziałem w procesach rekrutacji.
Są jednak pytania, które pojawiają się częściej niż inne. Poniżej kilka z tych, które słyszę co najmniej raz w tygodniu (pomijam pytanie “jak żyć”, na które nie jestem w stanie odpowiedzieć w kilku zdaniach: ;)).
1 . Czy mogę aplikować na kilka stanowisk w tej samej firmie?
Bardzo wiele osób czuje się głupio na myśl o wysyłaniu swojego CV do tej samej firmy, ale do różnych działów lub na różne stanowiska. No bo przecież muszą być super zdecydowani co chcą robić, prawda? A jeśli nawet ich kompetencje lepiej pasują do innej pozycji, to rekruter powinien im to zaproponować – przecież widzi CV…
Jest to w większości przypadków błędny sposób myślenia, ograniczający możliwość zdobycia ciekawej pracy. Wyjątkiem są jedynie naprawdę małe firmy, mikroprzedsiębiorstwa rodzinne, pracownie projektowe, gdzie piszemy bezpośrednio do właściciela itp…
W każdym innym przypadku, a już w szczególności aplikując na stanowisko w dużych korporacjach, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wyrazić swoje zainteresowanie 2-3 różnymi pozycjami (nie wpadajmy też w skrajności i nie aplikujmy na wszystko co się da ;)) . Zespoły rekruterskie w korporacjach są często naprawdę spore i różne działy bądź obszary firmy mają sobie dedykowanych rekruterów. Pracują oni w różnych lokalizacjach – czasem w zupełnie innych miastach. Oczywiście zdarzają się przypadki, że zespół jest dobrze ze sobą skomunikowany i każdy z jego członków orientuje się również w innych obszarach biznesowych. Wówczas kandydat może zostać polecony na inne stanowisko. Jednak lepiej wziąć sprawy w swoje ręce i po prostu dać wyraz zainteresowania różnymi ofertami.
2. Czy umieszczać zdjęcie w CV?
Jeśli masz naprawdę dobre, profesjonalne zdjęcie – może to zadziałać na Twoją korzyść. W każdym innym przypadku, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości odnośnie wrażenia jakie robisz na fotografii – odpuść sobie (nie dotyczy modeli/modelek itp.;)). Aplikując gdzieś za zachodnią granicę – nigdy nie zamieszczaj zdjęcia. Pracodawcy nie chcą tam być posądzeni o dyskryminację ze względu na cechy wyglądu zewnętrznego (wskazujące np. na przynależność etniczną itp.).
3. A czy zamieszczać zdjęcie w swoim profilu na LinkedIn?
Portale społecznościowe – nawet te branżowe – charakteryzują się inną specyfiką niż dokumenty aplikacyjne. Tutaj zdjęcie jest zdecydowanie bardzo potrzebne, zwiększa postrzeganą wiarygodność informacji podanych na profilu i może przełożyć się na większy kontakt ze strony rekruterów.
4. Czy pisać w CV o doświadczeniach niezwiązanych z branżą, np. praca dorywcza w charakterze kelnera/sprzedawcy itp.?
To zależy 😉 Jeśli jesteś już doświadczonym pracownikiem, Twoje studenckie prace raczej nie wniosą nowych informacji. Natomiast jeśli Twoje jedyne doświadczenie to staże/praktyki oraz pozabranżowe “dorabianie” – warto SKRÓTOWO umieścić takie informacje w swoim CV. W celu uniknięcia chaosu można stworzyć oddzielne sekcje, np. “doświadczenie zawodowe” oraz “doświadczenie pozabranżowe”. Informacja o podejmowaniu dodatkowej pracy poza studiowaniem, może być dla pracodawcy informacją, że jesteś dobrze zorganizowany / masz obycie w rozmowach z różnymi ludźmi/ potrafisz pracować w zespole itp.
5. Co mam odpowiedzieć na pytanie o zarobki?
To jest dla większości osób najtrudniejsze pytanie z całej rozmowy rekrutacyjnej. Łatwiej jest osobom, które już pracują na zbliżonym stanowisku – ich obecna pensja będzie punktem odniesienia. Natomiast osoby dopiero wchodzące na rynek pracy lub aplikujące na stanowisko spoza swojej branży, powinny sięgnąć po raporty płacowe. Oczywiście podane w nich kwoty są uśrednione i inaczej sytuacja będzie sie kształtować w stolicy, a inaczej w małym miasteczku. Trzeba dokonać zdroworozsądkowej korekty. Zawsze lepiej podać kwotę odrobinę większą niż ta, której oczekujemy, ale zaznaczyć że jest się otwartym na ewentualne negocjacje. Przykładowe statystyki wynagrodzeń można znaleźć np. tutaj: https://wynagrodzenia.pl/moja-placa#A
6. Co mam wpisać jak nie mam doświadczenia zawodowego?
Całą resztę, którą masz 😉 Osoby szukające pierwszej pracy jeszcze w trakcie studiów lub tuż po ich zakończeniu, mogą skoncentrować się w większym stopniu na opisie swojego wykształcenia.
Doświadczeni pracownicy w sekcji wykształcenie podają tylko podstawowe dane: daty, miejsce i kierunek studiów (ewentualnie specjalizacja). Studenci mogą oprócz tego wymienić np. klika projektów, które przygotowali w ramach zajęć, najbardziej adekwatnych do stanowiska. Podać programy/technologie jakich użyli w projekcie lub napisać, że projekt był realizowany w obcym języku.
Jeśli masz już na swoim koncie chociażby obowiązkowe praktyki zawodowe – napisz koniecznie w kilku słowach z czym miałeś/ miałaś odczynienia (ponownie: programy/sprzęt/konkretny typ dokumentacji).
Opisz szczegółowo umiejętności, szczególnie “twarde”. Przykładowo: jeśli dobrze posługujesz się programem MS Excel, dopisz w nawiasie, że umiesz robić tabele przestawne).
Pomyśl, co może Cię wyróżnić (pozytywnie ;)) spośród innych osób ubiegających się o dane stanowisko i opisz to.