W październiku na blogu nie pojawił się żaden nowy wpis. Co robiłam zamiast pisania?
W ubiegłym miesiącu rozpoczęłam współpracę z firmą REA – Partners in Transition. Poza moimi “standardowymi” zajęciami, wdrażałam się do pracy i poznawałam system wspierający proces coachingu kariery świadczonego przez REA.
Czym się zajmuję?
W ramach współpracy z REA prowadzę sesje coachingu kariery dla szczególnej grupy klientów. Są to osoby, które przeprowadzają się do Polski z innych krajów świata, ze względu na to, że ich partner/partnerka życiowa otrzymał/a w naszym kraju ciekawą ofertę pracy.
Biorąc pod uwagę coraz łatwiejszy dostęp do pracy w innych krajach Europy i świata, pewnie niejeden/ niejedna z Was stanęła (lub stanie) w życiu przed dylematem: wspierać partnera w rozwoju kariery zawodowej ryzykując długą rozłąkę lub rezygnację z własnej kariery, czy nalegać na pozostanie w Polsce.
Co więcej, statystyki pokazują, że jedną z najczęstszych przyczyn zerwania kontraktu w nowym miejscu pracy jest niezadowolenie partnera i niewystarczające możliwości realizacji jego/jej zawodowych ambicji.
Coaching kariery dla przeprowadzających się partnerów/ partnerek ma pomóc w rozwiązaniu tego dylematu i ułatwić rodzinne “relokacje”.
Na czym polega ten rodzaj coachingu kariery?
Współpracę z coachem można rozpocząć jeszcze przed planowaną przeprowadzką do innego kraju. W trakcie coachingu kariery, poprzez rozmowę o poprzednich miejscach pracy, zainteresowaniach i umiejętnościach, stwarzamy “mapę” potencjalnych ścieżek zawodowych. Rozmawiamy o sytuacji idealnej oraz o wymarzonej pracy, a później staramy się jak najbardziej przybliżyć tę wizję do realiów lokalnego rynku pracy.
Osoba, która nigdy nie mieszkała Polsce (a czasem nawet w Europie) najczęściej oprócz “tradycyjnego” coachingu kariery potrzebuje też rzetelnych źródeł informacji na tematy związane z formalno-prawnymi aspektami np. wydawania pozwoleń na pracę. Zdarza się również, że zupełnie nie orientuje się w możliwościach poszukiwania pracy i niuansach lokalnych procesów rekrutacyjnych.
Niektórzy poprzez podróżowanie i mieszkanie w różnych miejscach chcą doświadczyć rozwoju osobistego. Dla tych osób najważniejsze jest poznanie innej kultury oraz doświadczenie spotkań z lokalnymi mieszkańcami. Poszukują informacji o możliwościach networkingu. Idealnie, jeśli networking dotyczy również zainteresowań zawodowych – w ten sposób można stworzyć naprawdę globalną sieć kontaktów.
Przeprowadzka do innego kraju jest stresująca, więc zdarza się, że początkowo trudno jest dostrzec pozytywy w tak dużej zmianie. Tęsknota miesza się z niepokojem związanym z koniecznością zmiany codziennych nawyków i otoczenia. W takiej sytuacji coach wspiera w przejściu przez proces zmian życiowych i pomaga spojrzeć na nie z innej perspektywy. Czasem z dystansu ocenić długofalowe korzyści, a innym razem odwrotnie – skupić się na “tu i teraz”, doświadczaniu innej kultury bez nadmiernego lęku o przyszłość.