Nowy rok – nowe możliwości – przynajmniej teoretycznie… Czujesz potrzebę zawodowych zmian? Wyznacz cele na 2020 rok! ALE zanim to zrobisz, przeczytaj jak rozwiązać najczęstszy problem z wyznaczaniem celów zawodowych.

Ogólne zasady formułowania efektywnych celów są już chyba znane na pamięć wszystkim . Czasem mam wrażenie, że uczą się o tym dzieci w przedszkolu. Skoro wiemy w teorii, jak powinien brzmieć dobrze sformułowany cel – co w takim razie stanowi główny problem?

W moim gabinecie klienci często oznajmiają, że chcą coś zmienić. Zapytani o to COŚ oraz o cel swoich dążeń – zapada cisza.

Największym, miażdżącym i paraliżującym problemem przy wyznaczaniu celów jest brak konkretnego pomysłu na to, co moglibyśmy chcieć osiągnąć.

Zabieramy się do wyznaczania celów, bo tak wypada (i wszyscy to robią) lub czujemy, że nie wykorzystujemy w pełni swojego potencjału. I nie mamy pomysłu do czego ten „potencjał” wykorzystać.

Poznaj swoje opcje

Jeśli pracujesz w dużej firmie i czujesz, że praca nie przynosi Ci satysfakcji  – zamiast od razu składać wypowiedzenie – rozejrzyj się wewnątrz firmy.

Porozmawiaj ze swoim przełożonym o planach na kolejny rok. Powiedz, że jesteś gotowy/gotowa na nowe wyzwania i zwiększenie (lub zmianę) zakresu odpowiedzialności. UWAGA – to nie to samo, co rozmowa o awansie.

Jak dobrze znasz swoją firmę? Wiesz jakie ma działy i czym zajmują się ludzie w nich pracujący? Nawiąż „międzydziałowe” znajomości i nie bój się pytać, co konkretnie robią Twoi znajomi.

Odwiedź miejsce z wewnętrznymi ofertami pracy – zobaczysz, które zespoły rosną oraz nad jakimi projektami pracują. Możesz również o to samo zapytać pracownika działu rekrutacji.

Zastanów się, co daje Ci zawodową satysfakcję

Jesteśmy różni i nasze potrzeby dotyczące kariery zawodowej również mogą być bardzo odmienne. Jedna z klasyfikacji ścieżek kariery wymienia cztery możliwości:

1. Kariera ekspercka,

w której satysfakcję przynosi pogłębianie wiedzy specjalistycznej z jednego obszaru. Eksperci potrafią rozwiązywać najbardziej skomplikowane problemy w swojej dziedzinie.

Celem zawodowym eksperta, który sprawi mu/jej satysfakcję będzie, np. uzyskanie certyfikatu znajomości XYZ lub udział w międzynarodowej konferencji branżowej.

2. Kariera linearna,

to kariera najbardziej zbliżona do „tradycyjnych” definicji.  Czyli jej istotą jest awans i wspinanie się na kolejne szczeble zawodowej hierarchii.

Osoby, które wybierają taki model kariery, powinny przed wyznaczeniem celu zawodowego, przeanalizować wymagania stawiane na stanowisku stopień lub dwa stopnie wyżej od zajmowanego. Następnie przystąpić do identyfikacji swoich „obszarów do rozwoju” i sformułować dla siebie operacyjne cele, aby mówiąc wprost: najszybciej nadrobić braki. Do takich celów, może należeć, np. ustanowienie relacji z mentorem lub sponsorem wewnątrz swojej organizacji lub poza nią.

3. Kariera spiralna,

charakteryzująca się dużą potrzebą nauki i zdobywania nowych umiejętności zawodowych. W przeciwieństwie do eksperta, który pogłębia swoją wiedzę w danym obszarze, osoby które rozwijają swoją karierę spiralnie, poszerzają wiedzę, ucząc się o dziedzinach pokrewnych. Na przykład osoba pracująca jako tłumacz językowy, może zacząć interesować się tematem nauczania języka obcego innych lub sama zechcieć nauczyć się kolejnego języka.

Jeśli czujesz, że możesz identyfikować się z karierą spiralną, przed wyznaczeniem sobie celów zawodowych przyjrzyj się dziedzinie Twojej pracy oraz dziedzinom pokrewnym . Jaka wiedza lub umiejętność , w nieoczywisty sposób związana z tym co robisz, mogłaby przynieść Ci największą korzyść? Przyspieszyć Twoją pracę, albo sprawić, że zdobędziesz unikalny na rynku zestaw kompetencji?

4. Kariera tranzycyjna,

Właściwa osobom, które szybko nudzą się w pracy i odczuwają potrzebę częstych zmian zajęcia oraz roli zawodowej.

Jak w takiej sytuacji wyznaczyć cel na kolejny rok? Zastanów się co podobało Ci się najbardziej w obecnej i poprzednich pracach . Zrób listę rzeczy, których oczekujesz od kolejnego pracodawcy. Podejmij decyzję, czy ten rok będzie odpowiednim momentem na zmianę. Jeśli nie czujesz się jeszcze gotowy/gotowa, albo nie wiesz, co mogłoby być Twoim następnym zajęciem- wyznacz sobie cel, że się tego dowiesz! Rozmawiaj z ludźmi o ich pracy, chodź na spotkania branżowe z różnych dziedzin, wybierz się na szkolenie z umiejętności, o której nie masz pojęcia.

Czy zawsze muszę mieć ambitne zawodowe cele?

Nie daj się zwariować – jeśli jesteś zadowolony/zadowolona ze swojej pracy – nie musisz na siłę nic zmieniać. Pamiętaj tylko, by nie stracić czujności i zorientowania na rynku pracy. Tak na wszelki wypadek 😉

2.3 4 votes
Article Rating
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chętnie dowiem się co myślisz o tym artykule. Zostaw mi komentarz.x