Koniec roku to czas podsumowań i planowania tego, co ma się wydarzyć w przyszłości. Często spotykam się z tym, że w miejsce konstruktywnych podsumowań wkrada się żal za mijającym czasem i niewykorzystanymi szansami.
W jaki sposób podsumować mijający rok naprawdę efektywnie i nie dać się melancholii?
1 . Po pierwsze NIE oglądaj “podsumowań roku” na profilach swoich znajomych w social media. Jeśli masz za sobą trudny rok, oglądanie wycinków z życia innych ludzi w postaci pasma ich sukcesów nie nastroi Cię konstruktywnie do własnego podsumowania.
Oczywiście możesz próbować wzbić się na wyżyny empatii i “cieszyć się szczęściem” swoich znajomych, jednak badania w temacie social media bezlitośnie wskazują na obniżenie nastoju po sesji na Facebooku ( w towarzystwie sukcesów innych ludzi). Niestety porównujemy się do innych, a świadomość tego faktu i unikanie porównań pozwoli nam również uniknąć wahań nastroju.
Jeśli masz chwilę czasu – możesz pomyśleć o przygotowaniu własnego “podsumowania” w postaci 20-30 zdjęć do wywołania lub wirtualnego albumu z najlepszymi momentami mijającego roku.
2. Jeśli ogarnia Cię poczucie, że mijający rok był beznadziejny – wypisz sobie na kartce wszystkie powody dlaczego tak uważasz. Po prostu wyrzuć to ze swojej głowy. Po takim “opróżnieniu” umysłu, często okazuje się, że wcale nie ma tak wielu sytuacji, które możemy traktować w kategorii porażki. Jeśli jesteśmy w złym nastroju, mamy tendencję do powtarzania sobie wciąż tych samych negatywnych myśli.
Możliwe, że Twój rok faktycznie był gorszy od poprzednich. Coś Ci spektakularnie nie wyszło, albo mierzyłeś/mierzyłaś się z chorobą, problemami finansowymi itp. W takiej sytuacji zastanów się co możesz zrobić INACZEJ w nadchodzącym roku – jeśli miałeś/miałaś wpływ na to co się działo. W przypadku braku jakiejkolwiek kontroli – pogratuluj sobie, że przetrwałeś/przerwałaś ten rok i zaplanuj dla siebie regenerację sił. Pomyśl, kogo możesz poprosić o pomoc lub po prostu pozwól sobie na nieplanowanie nowych wyzwań na początku nowego roku.
3. Podsumuj najważniejsze dla siebie obszary Twojego życia. Możesz skorzystać z poniższego schematu:
Patrząc na obszary wymienione poniżej (A-E) zastanów się:
- co było dobre w minionym roku i chcesz to KONTYNUOWAĆ?
- co Ci się nie podobało lub po prostu się nie sprawdziło i chcesz PRZESTAĆ to robić?
- czego Ci brakowało i chcesz ZACZĄĆ to robić w 2020?
A. Relacje
Pomyśl o swojej rodzinie, przyjaciołach i znajomych. Przypomnij sobie momenty, w których czułeś/czułaś się doceniony, udzielałeś lub otrzymywałeś wsparcie, albo byłeś po prostu częścią “wspólnoty”.
Możesz zrobić listę osób, na kontakcie z którymi Ci zależy. Warto też zastanowić się nad relacjami, które Ci nie służą – jeśli po spotkaniu z kimś czujesz się źle – może warto dodać je do kategorii PRZESTAĆ (lub przynajmniej ograniczyć).
B. Praca
O planowaniu nadchodzącego roku w kontekście pracy powstaje cały osobny artykuł, natomiast zanim będziesz mógł/ mogła go przeczytać, już teraz warto konstruktywnie podsumować w tym zakresie mijający rok.
Pomyśl o projektach, które realizowałeś, o szkoleniach w których brałeś udział i o głównych tematach jakie pojawiały się w pracy. Spisz również wszystkie pomysły, jakie przychodzą Ci do głowy w temacie pracy w ciągu mijającego roku (zmiana pracy/ pomysł na biznes / książkę?).
C. Finanse
Temat bezpośrednio związany z pracą. Zerknij na historię swojego konta bankowego z ostatniego roku. Przeanalizuj większe wydatki, a także poszukaj drobnych kwestii, przez które pieniądze “rozchodzą się” w tajemniczy sposób.
Pomyśl o swoich zakupach w kategorii tego co przyniosło Ci radość na dłużej. Co sprawiło, że czułeś/czułaś się lepiej? Inwestycja w nowy, niezawodny sprzęt do pracy? Kurs, który nauczył Cię czegoś nowego? Wyczekane wakacje? A może eleganckie ubranie, które do dziś dodaje Ci pewności siebie?
D. Zdrowie
Tu powinno być łatwo – każdy chce mniej chorób i więcej zdrowia, prawda?
Żeby to osiągnąć, spróbuj podejść do tematu zdrowia i swojego organizmu jak najbardziej całościowo.
Zastanów się jak czujesz się we własnym ciel. Czy odczuwasz gdzieś napięcie? Jesteś bardziej zmęczony, alb boli Cię głowa?
Myśląc o mijającym roku, szukaj momentów, w których czułeś/czułaś się lepiej fizycznie. Co wtedy jadłeś? Czy działo się coś szczególnego? Może światło słoneczne miało na Ciebie dobry wpływ, albo dojazdy do pracy na rowerze?
E. Hobby/Przyjemności/Pasja/Rozwój osobisty
Bardzo pojemna kategoria. Zastanów się, co w mijającym roku sprawiało Ci najwięcej przyjemności. Jakie tematy i czynności wciągały Cię bez reszty?
Jeśli nie odnalazłeś/ odnalazłaś swojej życiowej pasji – nie przejmuj się tym. Pomyśl, co było dla Ciebie po prostu miłą odskocznią od codzienności. Zrób sobie listę takich aktywności – staraj się, żeby była jak najdłuższa – przyda się przy planowaniu 2020 roku 🙂