Ostatnie artykuły dotyczyły w większości rozmów rekrutacyjnych lub Assessment Center. Jednak żeby w ogóle zostać zaproszonym na rozmowę lub AC, zazwyczaj (choć nie zawsze!), trzeba najpierw przygotować CV. Dlatego dziś będzie od samiutkiego początku – jak rozpocząć swoje CV.

Podsumowanie zawodowe w CV bywa też nazywane celem zawodowym. Obie nazwy są nieco mylące:

  1. Podsumowanie zawodowe w CV to kilka zdań WPROWADZAJĄCYCH do dokumentu. Jest to podsumowanie Twojej kariery zawodowej, a nie treści zawartych w CV (nie jest to “zakończenie” jak w szkolnych wypracowaniach).
  2. Cel zawodowy – może być elementem podsumowania, ale całe podsumowanie nie może być wyłącznie ograniczone do celu zawodowego/ motywacji itp.

Najtrafniejsza jest chyba trzecia funkcjonująca nazwa na ten malutki fragment CV: profil zawodowy.

Dobrze, ale po co takie wymysły w CV?

Po pierwsze, podsumowanie zawodowe wpływa na pierwsze wrażenie jakie Twoje CV zrobi na rekruterze. Jest to element nieco bardziej “osobisty”, w takim sensie, że piszemy coś od siebie, a nie uzupełniamy schematyczne rubryki.

Podsumowanie zawodowe daje możliwość “spięcia” różnych doświadczeń w CV i opowiedzenia historii zawodowej (w wersji mini).

Pozwala wyciągnąć na pierwszy plan najistotniejsze fakty z doświadczenia zawodowego lub kluczowe kompetencje.

Wreszcie – UWAGA – pomaga lepiej pozycjonować CV w bazach pracodawców (ATS). Poprzez powtarzanie kluczowych słów w CV (z punktu widzenia pracodawcy / stanowiska). Jeśli w swoim CV tylko raz napiszesz “Excel” – np. w sekcji umiejętności, pojawisz się niżej w wynikach wyszukiwania w bazie, niż kandydat umieszczający to słowo zarówno w sekcji umiejętności, jak i w podsumowaniu zawodowym.

Jak napisać dobre podsumowanie zawodowe? – zasady
  1. Punkt pierwszy powtarzam aż do znudzenia przy niemal każdym artykule dotyczącym rekrutacji – przeanalizuj ofertę pracy. Poszukaj słów kluczowych oraz zastanów się, na czym tak naprawdę polega praca na tym stanowisku? Co ma wnieść do organizacji? Kogo chciałbyś/ chciałabyś zatrudnić na miejscu pracodawcy?
  2. Wypisz sobie argumenty i przede wszystkim DOWODY, na to, że nadajesz się do tej pracy. Podkreśl te najważniejsze lub najmniej oczywiste, patrząc na przebieg Twojej historii zawodowej. 
  3. Zacznij pisać. Nie czekaj aż przyjdą Ci do głowy idealne zdania. Napisz kilka wersji , później wybierzesz najlepszą.
  4. Bądź konkretny/konkretna. Nie przekraczaj długości 3-4 zdań. To ma być “intro”, a nie wypracowanie 😉
  5. Staraj się nawiązać do informacji jakie posiadasz na temat firmy, w której chcesz pracować. Personalizuj podsumowanie zawodowe do każdej firmy, do której aplikujesz.
  6. Przepis na typowe podsumowanie zawodowe to: napisz kim jesteś (studentem, analitykiem, kierowcą z 5-cio letnim doświadczeniem), wymień powód, dla którego pracodawca miałby Cię zatrudnić – odpowiedź na treści zawarte w ofercie pracy (znajomość programów graficznych, osiągnięcie wyniku sprzedażowego, wdrożenie czegoś super itp.), zakończ zdaniem o swojej motywacji / celem zawodowym.
  7. W podsumowaniu możesz też zawrzeć informacje o posiadanym prawie jazdy oraz o znajomości języka obcego. Wiele osób zawyża swoje zdolności językowe w CV, więc podkreślając we wprowadzeniu swoje międzynarodowe doświadczenie lub łatwość posługiwania się językiem angielskim w środowisku biznesowym – “uwiarygodnisz” te informacje.
  8. Jeśli jeszcze studiujesz , ale Twój plan zajęć pozwala Ci na pracę w pełnym lub prawie pełnym wymiarze godzinowym (bo np. studiujesz zaocznie lub na ostatnich latach) – podkreśl tę informację w swoim podsumowaniu zawodowym. 
  9. Analogicznie – jeśli z Twojego okresu zatrudnienia wynika, że Twój okres wypowiedzenia powinien wynosić 3 miesiące – a jesteś pewien/pewna, że uda Ci się go skrócić – również wspomnij o tym na początku CV. Część pracodawców potrzebuje zatrudnić kogoś szybciej niż za 3 miesiące i “z automatu” odrzuci osoby, na które będzie musiał czekać.
 Długopis w dłoń i zabieraj się do ulepszania Twojego CV! 🙂
0 0 votes
Article Rating
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chętnie dowiem się co myślisz o tym artykule. Zostaw mi komentarz.x