Ostatnie artykuły dotyczyły w większości rozmów rekrutacyjnych lub Assessment Center. Jednak żeby w ogóle zostać zaproszonym na rozmowę lub AC, zazwyczaj (choć nie zawsze!), trzeba najpierw przygotować CV. Dlatego dziś będzie od samiutkiego początku – jak rozpocząć swoje CV.
Podsumowanie zawodowe w CV bywa też nazywane celem zawodowym. Obie nazwy są nieco mylące:
- Podsumowanie zawodowe w CV to kilka zdań WPROWADZAJĄCYCH do dokumentu. Jest to podsumowanie Twojej kariery zawodowej, a nie treści zawartych w CV (nie jest to “zakończenie” jak w szkolnych wypracowaniach).
- Cel zawodowy – może być elementem podsumowania, ale całe podsumowanie nie może być wyłącznie ograniczone do celu zawodowego/ motywacji itp.
Najtrafniejsza jest chyba trzecia funkcjonująca nazwa na ten malutki fragment CV: profil zawodowy.
Dobrze, ale po co takie wymysły w CV?
Po pierwsze, podsumowanie zawodowe wpływa na pierwsze wrażenie jakie Twoje CV zrobi na rekruterze. Jest to element nieco bardziej “osobisty”, w takim sensie, że piszemy coś od siebie, a nie uzupełniamy schematyczne rubryki.
Podsumowanie zawodowe daje możliwość “spięcia” różnych doświadczeń w CV i opowiedzenia historii zawodowej (w wersji mini).
Pozwala wyciągnąć na pierwszy plan najistotniejsze fakty z doświadczenia zawodowego lub kluczowe kompetencje.
Wreszcie – UWAGA – pomaga lepiej pozycjonować CV w bazach pracodawców (ATS). Poprzez powtarzanie kluczowych słów w CV (z punktu widzenia pracodawcy / stanowiska). Jeśli w swoim CV tylko raz napiszesz “Excel” – np. w sekcji umiejętności, pojawisz się niżej w wynikach wyszukiwania w bazie, niż kandydat umieszczający to słowo zarówno w sekcji umiejętności, jak i w podsumowaniu zawodowym.
Jak napisać dobre podsumowanie zawodowe? – zasady
- Punkt pierwszy powtarzam aż do znudzenia przy niemal każdym artykule dotyczącym rekrutacji – przeanalizuj ofertę pracy. Poszukaj słów kluczowych oraz zastanów się, na czym tak naprawdę polega praca na tym stanowisku? Co ma wnieść do organizacji? Kogo chciałbyś/ chciałabyś zatrudnić na miejscu pracodawcy?
- Wypisz sobie argumenty i przede wszystkim DOWODY, na to, że nadajesz się do tej pracy. Podkreśl te najważniejsze lub najmniej oczywiste, patrząc na przebieg Twojej historii zawodowej.
- Zacznij pisać. Nie czekaj aż przyjdą Ci do głowy idealne zdania. Napisz kilka wersji , później wybierzesz najlepszą.
- Bądź konkretny/konkretna. Nie przekraczaj długości 3-4 zdań. To ma być “intro”, a nie wypracowanie 😉
- Staraj się nawiązać do informacji jakie posiadasz na temat firmy, w której chcesz pracować. Personalizuj podsumowanie zawodowe do każdej firmy, do której aplikujesz.
- Przepis na typowe podsumowanie zawodowe to: napisz kim jesteś (studentem, analitykiem, kierowcą z 5-cio letnim doświadczeniem), wymień powód, dla którego pracodawca miałby Cię zatrudnić – odpowiedź na treści zawarte w ofercie pracy (znajomość programów graficznych, osiągnięcie wyniku sprzedażowego, wdrożenie czegoś super itp.), zakończ zdaniem o swojej motywacji / celem zawodowym.
- W podsumowaniu możesz też zawrzeć informacje o posiadanym prawie jazdy oraz o znajomości języka obcego. Wiele osób zawyża swoje zdolności językowe w CV, więc podkreślając we wprowadzeniu swoje międzynarodowe doświadczenie lub łatwość posługiwania się językiem angielskim w środowisku biznesowym – “uwiarygodnisz” te informacje.
- Jeśli jeszcze studiujesz , ale Twój plan zajęć pozwala Ci na pracę w pełnym lub prawie pełnym wymiarze godzinowym (bo np. studiujesz zaocznie lub na ostatnich latach) – podkreśl tę informację w swoim podsumowaniu zawodowym.
- Analogicznie – jeśli z Twojego okresu zatrudnienia wynika, że Twój okres wypowiedzenia powinien wynosić 3 miesiące – a jesteś pewien/pewna, że uda Ci się go skrócić – również wspomnij o tym na początku CV. Część pracodawców potrzebuje zatrudnić kogoś szybciej niż za 3 miesiące i “z automatu” odrzuci osoby, na które będzie musiał czekać.