Gdzie szukać zawodowych inspiracji?
Potrzeba zmiany. Rzucenia wszystkiego i zaczęcia zupełnie od nowa. Poczucie traconej szansy i życia przeciekającego między palcami… I dręczące pytanie; „to jaka praca dla mnie?!”.

„Chciałbym/chciałabym coś zmienić, ale nie wiem co mogłabym/mógłbym robić…”

Jeśli choć odrobinę identyfikujesz się z powyższymi stwierdzeniami- przeczytaj kilka pomysłów, gdzie możesz szukać zawodowych inspiracji:

1. LinkedIn – czyli biznesowy portal społecznościowy. Łączy ludzi z różnych branż oraz rekruterów z potencjalnymi kandydatami. Prawdziwa kopalnia CV oraz… pomysłów.

Możesz spróbować wyszukać absolwentów Twojego kierunku studiów – co robią 5, 10, 15 lat po zakończeniu edukacji? W jakich branżach i na jakich stanowiskach pracują? Być może niektórzy z nich się przekwalifikowali i są w branży pozornie niezwiązanej z wykształceniem?

Jeśli Twoje obserwacje powtórzą się u kilku osób, prawdopodobnie kompetencje zdobyte w trakcie Twoich studiów w jakimś stopniu ułatwiają pracę w tej właśnie branży. Spróbuj dowiedzieć się więcej – może również dla Ciebie taka droga będzie godna uwagi?

Drugą opcją jest „śledzenie” firm i marek, które mogą być dla Ciebie potencjalnie interesujące. Może chciałbyś/chciałabyś współtworzyć jakiś produkt, którego często używasz?

Wyszukaj profile osób pracujących w firmach i poczytaj czym dokładnie się zajmują. Nie sugeruj się samą nazwą stanowiska. W korporacjach są one często enigmatyczne i nie mają wiele wspólnego z rzeczywiście wykonywanymi obowiązkami.

2. Jeśli masz więcej czasu na przygotowanie do zmiany zawodu albo dopiero wybierasz kierunek studiów i szukasz pomysłu – daj sobie czas na eksplorację różnych tematów i sprawdź, co Cię zaciekawi.

Skorzystaj z niedrogich lub darmowych kursów on-line. Kika takich Internetowych źródeł inspiracji wymieniam w artykule o wyborach zawodowych. Zwróć uwagę na to, które tematy przyswajasz szybciej, więcej zapamiętujesz i masz ochotę wiedzieć jeszcze więcej.

3. Nieoczywistym źródłem inspiracji mogą być również prospekty reklamujące Twój kierunek studiów oraz co ważne – inne kierunki na pokrewnych wydziałach.

Zazwyczaj są tam umieszczone informacje o możliwych miejscach zatrudnienia dla absolwentów.

Oczywiście jest to reklama, więc niektóre z wymienionych obszarów mogą być tak bardzo oblegane, że wręcz nieosiągalne lub z drugiej strony – zupełnie nieopłacane/wymierające profesje.

Czytając o możliwościach powiązanych z kierunkiem studiów, który z jakiegoś powodu wybrałeś, możesz wpaść na nowy pomysł w jaki sposób wykorzystać swoją wiedzę i umiejętności.

4. A może własny biznes?

Zastanów się, na co Ty i Twoi znajomi najczęściej narzekacie – może brakuje Wam jakiejś usługi albo produktu? Jeśli masz w sobie żyłkę przedsiębiorcy, jest szansa , że odkryjesz i uzupełnisz niszę na rynku.

Nie musisz od razu rzucać się na głęboką wodę. Wybadaj rynek i korzystaj z możliwości jakie daje prowadzenie działalności nierejestrowanej.

5. Porozmawiaj z doradcą zawodowym.

Nie powie Ci gdzie masz pracować, ale pomoże stworzyć pomysł na siebie w oparciu o Twoje mocne strony, zainteresowania i wartości.

Może też poszerzyć Twoją perspektywę poszukiwania poprzez opowiedzenie o różnych możliwościach, z których korzystają osoby z Twoim wykształceniem lub doświadczeniem zawodowym. Pomoże również dokonać wyboru jeśli rozważasz kilka opcji i nie wiesz na co się zdecydować.

Na koniec bardzo ważna uwaga: nie przesadź  inspirowaniem się. Czytaniem, myśleniem i snuciem wizji. Działaj! Testuj swoje pomysły najszybciej jak to możliwe (nie, nie namawiam do rzucenia z marszu obecnej pracy;)). Rozmawiaj z ludźmi wykonującymi dany zawód – w Internecie wszystko wygląda świetnie. Rób praktyki/staże/wolontariat/ projekty freelancerskie po godzinach.

Tylko testując znajdziesz w końcu swoje miejsce…
… aż do następnej potrzeby zmiany 😉
0 0 votes
Article Rating
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chętnie dowiem się co myślisz o tym artykule. Zostaw mi komentarz.x