Czy Assessment Center na stanowisko kierownicze (managerskie /liderskie) różni się od Assessment Center na pozycję specjalisty (stażysty / zwykłego śmiertelnika)? 

I tak i nie 🙂 

W dzisiejszym artykule kilka wskazówek dotyczących tego szczególnego “liderskiego” AC.

Po pierwsze: nie ma różnic co do kluczowych założeń tej metody oceny. Tak samo, jak w przypadku “normalnego” Assessment Center, punktem wyjścia są kompetencje, które potrzebne będą do efektywnego wykonywania pracy na danym stanowisku.

Najczęściej wyróżnianymi kluczowymi kompetencjami menedżerskimi są:

-bardzo wysokie umiejętności komunikacyjne, w szczególności umiejętność przekazania informacji zwrotnej (feedback), prezentacja wyników zespołu, umiejętność argumentowania swojej wypowiedzi itp.

-kompetencje związane z budowaniem zespołu, takie jak motywowanie, rozwiązywanie sytuacji konfliktowych, delegowanie zadań pracownikom 

myślenie strategiczne/biznesowe, planowanie pracy zespołu w perspektywie krótko i długoterminowej , wyznaczanie celów zespołowych i indywidualnych

-kompetencje związane z efektywną pracą własną pod presją czasu, w warunkach stresujących i wyznaczanie sobie priorytetów

W jaki sposób możesz wykazać się tymi kompetencjami w trakcie Assessment Center?

Po pierwsze, powinieneś spodziewać się zadań stricte związanych z pracą kierownika. Przykładowo, zostaniesz poproszony o odegranie “scenki” (symulacji) spotkania z pracownikiem, którego rolę przyjmie “aktor”. Częste tematy scenek to: przekazanie informacji zwrotnej po wykonaniu projektu, przeprowadzenie rozmowy oceniającej (np. ocena okresowa), przeprowadzenie rozmowy dyscyplinującej, motywacyjnej lub delegowanie określonego zadania/projektu.

Za każdym razem otrzymasz instrukcję z dokładnym opisem zadania oraz zarysem sytuacji w departamencie lub całej firmie. Przygotowując się już bezpośrednio przed symulacją, pamiętaj, że Twoja instrukcja zawiera tylko jedną stronę medalu. W trakcie rozmowy aktor może zaskoczyć Cię zupełnie innym spojrzeniem na sytuację oraz dodatkowymi faktami, które powinieneś/powinnaś uwzględnić. 

Odgrywając rolę managera, miej na uwadze doświadczenie i kompetencje swojego pracownika. Niedoświadczony pracownik będzie potrzebował więcej konkretnych informacji jak wykonać dane zadanie. Powinieneś/powinnaś “poprowadzić go za rękę”. Jeśli natomiast aktor wciela się w rolę specjalisty – nakreśl cel, który ma zostać osiągnięty i pozostaw większą dowolność co do sposobu jego osiągnięcia. Pamiętaj, żeby dopuszczać pracownika do głosu oraz pytać o jego/jej spojrzenie na sytuację, zadając pytania otwarte, np.: “czego potrzebujesz, żeby kończyć swoje zadania na czas?”.

Również w zadaniu zespołowym w trakcie Assessment Center możesz wykazać się umiejętnościami liderskimi. Pamiętaj: NIE oznacza to, że za wszelką cenę masz zostać kierownikiem grupy, którego pomysły będą realizowane przez innych. Nie tędy droga. Managerowie zespołów, sami również są częścią “zespołu” – kadry zarządzającej i muszą potrafić efektywnie współpracować w zespole.

Zamiast narzucania swojego zdania, lepiej motywuj innych członków zespołu do pracy. Zapraszaj do wypowiedzenia się osoby bardziej wycofane, opracowuj “plan B” i analizuj ryzyka związane z wdrożeniem danego rozwiązania. Argumentując, bierz pod uwagę perspektywę całego departamentu oraz długofalowe korzyści (oraz zagrożenia) dla firmy. Monitoruj czas, w którym zadanie powinno zostać zakończone. Możesz podzielić zadanie na fazy i oszacować czas potrzebny na ich wykonanie. Na przykład: analiza dostępnych informacji, burza mózgów, ustalenie kryteriów wyboru rozwiązania, praca nad wdrożeniem rozwiązania itp…

Przygotowując się do Assessment Center, przeczytaj więcej o zadaniach, które mogą Cię spotkać oraz o najczęstszych błędach, jakie popełniają kandydaci. W trakcie AC na stanowisko kierownicze (szczególnie Twoje pierwsze), pamiętaj o tym, jakich liderów cenisz i jakim liderem Ty sam chciałbyś być dla innych. Powodzenia 😉

0 0 votes
Article Rating
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chętnie dowiem się co myślisz o tym artykule. Zostaw mi komentarz.x