Temat Assessment Center i przygotowania do niego coraz częściej pojawia się na moich konsultacjach. Firmy ewidentnie zwiększają częstotliwość przeprowadzania selekcji kandydatów za pomocą tej metody. 

Już nie tylko na stanowiska kierownicze, ale nawet rekrutując się na staż, możesz spodziewać się zaproszenia do udziału w Assessment Center. 

Jeśli pierwszy raz spotykasz się z tym terminem, przeczytaj więcej tutaj , a następnie rzuć okiem na najczęstsze błędy popełniane przez kandydatów:

Forsowanie swojego pomysłu za wszelką cenę

Uczestnicy zadań zespołowych, często mają wrażenie że “wygrywa” osoba, której pomysł zostanie zrealizowany przez grupę. Jeśli tylko nie uczestniczysz w rekrutacji na stanowisko despotycznego kierownika – chodzi raczej o umiejętność współpracy, niż udowodnienie innym, że Twoje musi być na wierzchu.

Nieodzywanie się

W trakcie Assessment Center oceniane są wyłącznie Twoje zachowania. Jeśli nie odezwiesz się w ogóle (lub prawie w ogóle) w trakcie zadania zespołowego – mówiąc wprost – tracisz punkty. Zabranie głosu nie zawsze jest łatwe, szczególnie jeśli w grupie znajdzie się kilku wyznawców punktu 1., ale postaraj się powiedzieć grupie o swoich pomysłach. Pamiętaj – Twój pomysł nie musi “wygrać”, ale musi zostać przez Ciebie wypowiedziany na forum. Rozwijaj pomysły innych uczestników, mów o ryzykach, jakie widzisz przy realizacji danego rozwiązania, nie obawiaj się nieszablonowych działań – bądź kreatywny.

Brak zadawania pytań otwartych

“Co sądzicie o tym rozwiązaniu?” “Jak jeszcze inaczej możemy to zrobić?” …. itp. Proste, a usprawniające pracę grupy i dające szanse wypowiedzi osobom bardziej wycofanym w dyskusji. Bardzo często pomijane, w momencie gdy uczestnicy zadania koncentrują się na sobie i swoich zachowaniach, zamiast myśleć o celu zespołowym i współpracy. Stosowanie pytań otwartych jest zawsze doceniane przez asesorów, punktowane najczęściej w kompetencji “zdolności komunikacyjne”.

Brak planu i monitorowania upływu czasu

W ferworze zadania grupowego, uczestnicy często zapominają, że ważne są działania wpływające na jakość pracy grupowej, takie jak: ustalenie planu, głównych kryteriów oceny, określenie etapów pracy, żeby zmieścić się w dostępnym czasie itp.. Bądź osobą , która zwróci na to uwagę 😉

Brak struktury w prezentacji / scence

Uczestnicy Assessment Center, bardzo często zapominają, że oprócz osiągnięcia celu (np. sprzedaż projektu klientowi, udzielenie feedbacku pracownikowi itp.), oceniana jest również FORMA. Należy pamiętać o wprowadzeniu – przedstawieniu celu czy zarysu agendy spotkania oraz podsumowaniu kluczowych ustaleń na końcu.

Brak odwoływania się do liczb i faktów 

Ściśle powiązane z niedokładnym czytaniem instrukcji. Instrukcję do zadania warto przeczytać kilkukrotnie, zaznaczając lub wypisując sobie kluczowe informacje i dane liczbowe, do których watro się później odnieść w dyskusji. Materiałów do zadania często jest sporo – bądź pewny, że obejrzałeś każdą kartkę instrukcji, czy gdzieś na końcu albo na odwrotnej stronie nie  “ukryła się” kluczowa tabela.

Nieczytelne pismo

W trakcie Assessment Center spotkasz się również z zadaniami pisemnymi. Często do wykonania pod presją czasu (np. in-basket). Starając się szybko przelać myśli na papier – bardzo często kandydaci tworzą zupełnie nieczytelne bazgroły. Estetyka pisania nie powinna być oceniana w trakcie AC, ale Twoje odpowiedzi koniecznie muszą być odszyfrowane przez asesorów. 

Ogólnikowe odpowiedzi na pytania behawioralne

Motywuję pracowników”, “rozwiązuję problem”… – ale JAK? Wyjaśnienie i dokładny opis działań, jest tym czego poszukuje asesor i za co przyznaje punkty. Jak odpowiadać na pytania behawioralne przeczytasz tutaj.

Nie popełniając powyższych błędów znacząco zwiększasz swoje szanse w trakcie Assessment Center – tak niewiele może dać ogromną przewagę.
Trzymam kciuki za Wasze rekrutacje 🙂
5 1 vote
Article Rating
Powiadomienia
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Rillko
Rillko
3 lat temu

Super artykuł! Uważam, że błędy w naszym zachowaniu są najczęstszą przyczyną odrzucania aplikacji i podań. Polecam!

1
0
Chętnie dowiem się co myślisz o tym artykule. Zostaw mi komentarz.x