Dosyć często na pierwszą sesję coachingu indywidualnego przychodzą do mnie osoby, które nie bardzo wiedzą, o co w tej metodzie chodzi i jak będą wyglądać nasze sesje. Bo ktoś im polecił, albo gdzieś usłyszały i chcą spróbować. Jest to dla mnie sytuacja oczywista i mam na ten cel przygotowane mini “intro”, żeby jak najlepiej zobrazować na czym polega proces coachingowy.


Zdarza się również (w moim odczuciu całkiem często), że klienci przychodzą i mówią, coś w stylu: “no to proszę mnie teraz motywować” 😉

Osobom z takim oczekiwaniem, też zupełnie się nie dziwię, bo to co jest nazywane coachingiem w różnego rodzaju mediach, nie ma zazwyczaj zupełnie nic wspólnego z coachingiem uczonym na uniwersytetach i w DOBRYCH szkołach.

A zatem, czym choaching na pewno NIE JEST:


1. Mową/ wystąpieniem motywacyjnym


Nie jest przedstawianiem motywacyjnych cytatów o osiąganiu więcej i “przekraczaniu siebie”. Frazesów, że możesz wszystko i musisz tylko uwierzyć a wszechświat Ci pomoże itp. itd.

Czy to oznacza, że w procesie coachingowym w ogóle nie zajmujemy się problemami związanymi z brakiem motywacji? Zajmujemy się 🙂 Tylko, że w sposób skuteczny długodystansowo, a nie na godzinkę motywacyjnej przemowy.

Wyzwania związane z brakiem motywacji do działania nie biorą się znikąd. I też prawdopodobnie same nie znikną. Nawet jeśli wytężysz całą swoją siłę woli to nie wytrwasz dłużej niż tydzień, jeśli tak naprawdę cel do którego dążysz nie jest dla Ciebie ważny, albo jest  w konflikcie z Twoimi wartościami. Albo tak naprawdę boisz się go osiągnąć, bo nie wiesz co dalej, lub co pomyślą inni.


2. Szkoleniem / mentoringiem


Zdecydowanie odradzam ufanie “coachom”, którzy twierdzą, że zdradzą Ci jedyny w swoim rodzaju “sekret na sukces” oraz podzielą się swoją “tajemną wiedzą” i ogólnie powiedzą Ci “jak żyć”. Nikt nie jest lepszym ekspertem od Twojego życia niż Ty sam.

Po co do coacha w takim razie, skoro nie poda Ci jedynego, słusznego rozwiązania Twoich problemów? Profesjonalny coach pomoże Ci doprecyzować, w czym tkwi źródło trudności i podsunie różne perspektywy, z których możesz spojrzeć na sytuację, żeby podjąć najlepszą dla siebie decyzję. Pomoże Ci określić cel oraz dostarczy metody (narzędzia), których możesz użyć do pracy rozwojowej.


3. Psychoterapią/psychoanalizą


Jeśli podejrzewasz, że Twoje problemy mogą wynikać z choroby/zaburzenia – wybierz konsultację psychologiczną zamiast coachingu. Profesjonalny coach powinien pokierować do psychologa-diagnosty lub psychoterapeuty, jeśli ma jakiekolwiek wątpliwości co do przyczyn problemów swojego klienta.


————————————————————————————————-


Mój dzisiejszy wpis NIE oznacza, że jeśli zgłosisz się do mnie z potrzebą  napisania skutecznego CV, to zacznę Cię pytać: “a jakie CV jest wg Ciebie skuteczne?”.
To by nie miało sensu 😉 W przypadku problemów związanych z rozwojem kariery zawodowej, gdzie potrzebna jest wiedza merytoryczna – zapraszam po prostu na konsultacje, gdzie przekazuję INFORMACJE i wskazówki jak poruszać się na ryku pracy.
0 0 votes
Article Rating
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chętnie dowiem się co myślisz o tym artykule. Zostaw mi komentarz.x