W poprzednich artykułach napisałam co to jest Assessment Center oraz jakich zadań można się spodziewać w trakcie sesji AC.
Dzisiaj przedstawiam kilka pomysłów, jak można zwiększyć swój sukces uczestnicząc w sesji Assessment Center:
Nie trzymaj się sztywno informacji podanych w instrukcji – korzystaj ze swojej wiedzy
Obserwując uczestników w trakcie sesji Assessment Center, widzę wyraźny podział. Niektórzy kandydaci do rozwiązania problemu wykorzystują wyłącznie informacje zawarte w instrukcji otrzymanej od asesorów. Inni dokładają wiedzę “z zewnątrz” oraz używają kreatywności. Zakładam, że nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, iż instrukcja jest tylko punktem wyjścia i ogólną “ramą” w której ma się odbyć np. dyskusja grupowa.
Przykładowo, jeśli zgodnie z instrukcją masz się wcielić w szefa działu HR i przypominasz sobie niestandardowe benefity pracownicze stosowane w innych firmach – wpleć te informacje do swojego rozwiązania! (oczywiście jeśli jest to adekwatne do problemu, nad którym pracujesz).
Selekcjonuj i wykorzystuj dostępne materiały
Przystępując do wykonania niektórych zadań, na Twoim “stanowisku pracy” znajdą się różne materiały. Począwszy od arkuszy papieru, kolorowych mazaków i innych pomocy papierniczych, a skończywszy na dokumentach zawierających tabele z danymi, wykresy struktury organizacji itp. W większości zadań nie będziesz musiał skorzystać ze wszystkiego (lub będzie to niemożliwe ze względu na ograniczenie czasowe). Po zapoznaniu się z instrukcją, określ jaki cel chcesz osiągnąć i rozpocznij od przejrzenia dostępnych materiałów, decydując, które z nich są najważniejsze. Nie bój się odwoływać do danych i wykorzystywać pomocy wizualnych (np. jeśli Twoim zadaniem jest przygotowanie prezentacji).
Zastanów się, jakie kompetencje mogą być sprawdzane podczas Twojego Assessment Center
Przeanalizuj dokładnie ofertę pracy, na którą aplikujesz. Niektóre istotne kompetencje tzw. miękkie będą wypisane w sekcji z wymaganiami. Możesz też założyć, że są pewne “uniwersalne” kompetencje potrzebne do efektywnej pracy w dużej organizacji (bo takie zazwyczaj przeprowadzają proces AC). Zawsze cenione są umiejętności komunikacyjne, pracy w zespole oraz kultura osobista.
Nie polecam przesadnego kombinowania i prób przewidywania, jakie konkretnie zadania mogą się pojawić – moim zdaniem będzie z tego więcej stresu niż pożytku. ALE możesz założyć, że brak nachalnego przerywania, umiejętność parafrazowania i klarowne przedstawianie swoich argumentów zawsze zostaną docenione. Jeśli jednym z zadań będzie przygotowanie prezentacji, nie zapomnij o takim podstawowym elemencie jak, np. podsumowanie kluczowych punktów.
Przygotuj się do wywiadu behawioralnego
Wywiad behawioralny polega na przedstawianiu dowodów, że posiadasz daną kompetencję miękką (np. wspomnianą umiejętność pracy w zespole). Dowodem ma być historia z Twojego życia zawodowego. Przed udziałem w sesji AC, dobrze jest przygotować sobie pomysły, o czym chciałbyś opowiedzieć rekruterom. Nikt nie jest w stanie przewidzieć całej listy pytań, ale żeby zwiększyć swoje szanse “opracuj” kompetencje wymienione w ogłoszeniu. Dodatkowo zastanów się nad sytuacjami, które możesz uznać za swój sukces i przypomnij sobie przeszkody, jakie musiałeś pokonać.
Nie kombinuj przy wypełnianiu kwestionariuszy psychologicznych
W trakcie Assessment Center możesz się spotkać z różnego rodzaju testami. W tym punkcie zwracam szczególną uwagę na KWESTIONARIUSZE osobowości. Inaczej niż w testach zdolności – w kwestionariuszach teoretycznie nie ma dobrych i złych odpowiedzi. Mają one za zadanie sprawdzić Twoje dopasowanie do kultury organizacji/ zespołu. Wypełniając kwestionariusz zaznaczaj odpowiedzi intuicyjnie i nie staraj się przewidzieć, kogo szuka pracodawca – większość tego typu narzędzi zawiera tzw. skale kłamstwa, pokazujące że kandydat próbował pokazać się w lepszym świetle.
Nastaw się optymistycznie (a nie rywalizacyjnie)
“Wroga” postawa do innych uczestników jest wyczuwalna… A może być zupełnie nieuzasadniona, bo bywa tak, że uczestnicy nie rywalizują bezpośrednio ze sobą. Czasem “walczą” o spełnienie określonych standardów: osoby z określoną liczbą punktów zostaną zaproszone do kolejnego etapu. Rekrutacje z użyciem AC mogą trwać tygodniami i większości swoich rywali nie spotkasz podczas swojej sesji. Pamiętaj, żeby być osobą, z którą Ty sam chciałbyś współpracować na co dzień 😉