W większości przypadków, zmiana pracy wiąże się z przygotowaniem CV. Zawsze warto mieć taki dokument “w pogotowiu”, na wypadek gdyby pojawiła się Cudowna Jedyna W Swoim Rodzaju Idealna Oferta Pracy.
Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak ulepszyć swoje CV. Jest to zbiór “mini artykułów“, które wcześniej pojawiały się na fb (@KatarzynaKutylaPsycholog).
Używaj “słów kluczy”

Jakie umiejętności są najważniejsze na stanowisku, na które aplikujesz? Pamiętaj o wpisaniu konkretnych nazw np. technologii padających w ofercie.

Przykładowo: jeśli firma szuka osoby z bardzo dobrą znajomością Excela – napisz wprost, że jesteś w tym świetny. Nie pisz ogólnie “pakiet MS Office”.

Dlaczego?

Często w firmach stosowane są systemy ATS, które mogą sortować lub wyszukiwać CV na podstawie wcześniej zdefiniowanych “słów kluczy”. Żeby maszyna mogła “przeczytać” Twoje CV, musisz ułatwić jej zadanie.

Usuń nadmiar informacji – bądź CV minimalistą

CV powinno być dopasowane do konkretnej oferty pracy, na którą aplikujesz. Zrezygnuj z wpisywania pełnego adresu zamieszkania i informacji osobistych w stylu stanu cywilnego, czy miejsca urodzenia (tak, zdarzają się dokumenty aplikacyjne z bardzo szczegółowymi danymi w tym temacie).

Nie opisuj dokładnie wszystkich obowiązków, zwłaszcza jeśli zajmowałeś podobne stanowisko w kilku firmach. Skoncentruj się na osiągnięciach oraz na tym, co było unikalne w Twojej roli.

Jeśli aplikujesz np. do Wielkiej Brytanii, zrezygnuj nawet ze swojego zdjęcia (zawsze sprawdź “różnice kulturowe” w dokumentach aplikacyjnych).

Dlaczego?

Rekruter poświęca bardzo mało czasu na wstępną selekcję CV i dziennie przegląda ich setki. Nie ma szans, że Twój dokument zostanie przeczytany “od deski do deski” żeby odnaleźć najważniejsze informacje. Ludzka uwaga działa w ten sposób, że kieruje się na rzeczy otoczone białą przestrzenią – przejrzystość Twojego resume jest ekstremalnie ważna.

Napisz podsumowanie zawodowe

Rozpocznij swoje CV od 3-4 zdań “autoprezentacji”. Napisz kim jesteś (np. inżynierem budowy, doświadczonym kontrolerem finansowym itp.) i co wyróżnia Cię spośród innych kandydatów (np. biegła znajomość języka obcego, unikalne doświadczenie).

Przygotuj swoje podsumowanie dla konkretnego pracodawcy – pokaż, że jesteś idealnym pracownikiem na dokładnie TO stanowisko. I nie zapomnij o “słowach kluczowych”.

Dlaczego?

Efekt pierwszego wrażenia to bardzo silny efekt 😉 Podsumowanie zawodowe jest “esencją” listu motywacyjnego (który niekoniecznie zostanie przeczytany) i pozwala Ci zaprezentować się tak, jak chcesz być postrzegany. Poza tym, to dodatkowe miejsce na umieszczenie “słów kluczowych” i szansa na “wyłapanie” przez system.

Pamiętaj o kolejności – najważniejsze na początku

Sposób organizacji treści w CV jest niezwykle istotny – nie wystarczy po prostu “wrzucić” wszystkich informacji i liczyć na spostrzegawczość rekrutera 😉

Kolejność musi być przemyślana i “strategiczna”. Przystępując do jej planowania, uwzględnij poniższe punkty:

W CV stosujemy “odwróconą” chronologię w opisie doświadczenia i wykształcenia. Ostatnio ukończone szkoły/miejsca pracy wypisz na początku

Jeśli masz doświadczenie tylko z prac dorywczych, np. jako kelner, a szukasz pierwszej pracy w branży po studiach → swoje CV rozpocznij sekcją “wykształcenie”

Jeśli jesteś specjalistą z kilkuletnim doświadczeniem → rozpocznij CV od historii zatrudnienia (zaraz po podsumowaniu zawodowym), a wykształcenie opisz poniżej

Informacje o wykształceniu zacznij opisywać od kierunku studiów a dopiero później podaj nazwę uczelni

przykład: 2000-2005 Psychologia, Uniwersytet Jagielloński – studia magisterskie

Informacje o doświadczeniu rozpocznij od nazwy stanowiska, a dopiero później podaj nazwę firmy

przykład: 2000-2005 Project Manager, Firma X

Dlaczego?

Pomyśl, które informacje są najistotniejsze z punktu widzenia potencjalnego pracodawcy. Spróbuj postawić się na miejscu rekrutera, który będzie skanował wzrokiem Twoje CV, żeby szybko() podjąć decyzję: ok czy nie ok? Jakie informacje muszą zostać zauważone, żeby przeważyć szalę na Twoją korzyść?

Bądź konkretny (używaj liczb), a co za tym idzie granicz opisywanie “miękkich” umiejętności

Najlepiej to opisać na przykładzie:

Jeśli pracodawca chce zatrudnić Project Managera z doświadczeniem to prawdopodobnie większość kandydatów będzie miało w CV coś w stylu:

“Zakres obowiązków:

-zarządzanie projektami; nadzorowanie planów wdrożenia; przygotowanie harmonogramów; nadzorowanie budżetu itp. itd.”

Jest to raczej oczywiste, bo na tym polega praca na stanowisku PM.

Skoncentruj się na informacjach, które Cię WYRÓŻNIAJĄ spośród innych kandydatów, np:

zarządzanie 3 międzynarodowymi projektami (współpraca z oddziałem w Hiszpanii i Portugalii)

kluczowe osiągnięcia – wprowadzenie innowacyjnego sposobu alokacji zasobów w projekcie, prowadzące do 10% oszczędności w budżecie

Wiem, wiem, nie zawsze pracujesz jako Project Manager i nie zawsze osiągnięcia łatwo “uchwycić”. Czasem praca jest typowo “procesowa”. W takiej sytuacji, pochwal się na przykład, że osiągnąłeś 100% KPI.

Jeśli naprawdę, NAPRAWDĘ nie przychodzi Ci do głowy nic, co mógłbyś zmierzyć, skoncentruj się na “twardych” umiejętnościach – systemach jakie obsługiwałeś i konkretnych zadaniach

Nigdy nie pisz długiej listy umiejętności “miękkich” (energiczny, dynamiczny, gotowy na wszystko 😉 Tego typu deklaracje nie są do końca wiarygodne dla pracodawcy. Ważniejsze są DOWODY, że posiadasz te umiejętności.

Dobierz typ CV do swoich potrzeb

Jakie w ogóle istnieją “typy” CV?

Najpopularniejsze jest CV chronologiczne – do takiego układu odnosi się większość moich wskazówek. Takie CV w centralnym miejscu, najczęściej zaraz po podsumowaniu, zawiera spis kolejnych miejsc pracy (w odwróconej chronologii).

Oprócz “tradycyjnego” CV chronologicznego, możesz zastosować też wzór tzw. funkcjonalny. Różnica polega na tym, że w takim CV eksponujemy na pierwszym miejscu umiejętności i osiągnięcia.

Kiedy powinieneś brać pod uwagę układ funkcjonalny?

jeśli chcesz zmienić branżę (chcesz pokazać, że zmiana jest uzasadniona, bo masz potrzebne kompetencje)

jeśli posiadasz luki w zatrudnieniu i nie chcesz żeby ten fakt był widoczny na pierwszy rzut oka (zanim rekruter dowie się jakie posiadasz umiejętności)

jeśli Twoja historia zatrudnienia jest bardzo chaotyczna, a wybory sprawiają wrażenie nieprzemyślanych (możesz pokazać, że zależało Ci na zdobyciu konkretnych kompetencji)

jeżeli od lat zajmujesz takie same stanowiska w różnych firmach i zakres obowiązków niewiele się różnił (zamiast opisywać kilka razy to samo, układ funkcjonalny pozwoli “wyciągnąć” kluczowe osiągnięcia na pierwszy plan)

Zadbaj o stronę graficzną CV

Co przez to rozumiem?

zadbaj o jasne tło (na ciemnym nie da się notować po wydrukowaniu CV, a sam druk jest nieekonomiczny)

pamiętaj o jednakowym formatowaniu całego dokumentu (jeśli stosujesz pauzy albo punkty, rób to samo w całym dokumencie)

stosuj tą samą czcionkę wszędzie, a w celu podkreślenia stosuj większy rozmiar i pogrubienia

na zdjęciu bądź odwrócony w stronę tekstu (inaczej, jest zabawne wrażenie, że postać ze zdjęcia “ucieka” z CV 😉)

temat zdjęcia jest ogólnie szeroki – najważniejsze to pamiętać, żeby nie wycinać sobie głowy ze zdjęcia np. z wesela → to naprawdę widać

Wbrew pozorom, nie dla wszystkich powyższe uwagi są oczywiste i widziałam mnóstwo CV już na pierwszy rzut oka sprawiających wrażenie chaosu. Jeśli masz wątpliwości, jak Twoje dokumenty mogą być odbierane – po prostu pokaż je komuś i poproś o opinię.

Stwórz CV na targi pracy

Bądź przygotowany, że nie wszyscy pracodawcy będą chcieli przyjąć Twoje CV w wersji papierowej. Nie oznacza to, że nie warto takiego dokumentu ze sobą zabrać. Co więcej, idealnie jest przygotować sobie kilka wersji CV na targi:

CV “wyczerpujące” – dokładny spis WSZYSTKICH Twoich osiągnięć, miejsc pracy i edukacji z dokładnymi datami. Może Ci się to bardzo przydać, jeśli pracodawcy poproszą Cię o wypełnienie formularza rekrutacyjnego na swoim stoisku. Przypominanie sobie szczegółowych danych w hałasie i pod presją czasu jest bardzo męczące. CV możesz użyć jako “ściągi”.

CV spersonalizowane do 3 -4 firm, na których najbardziej Ci zależy i wiesz, że będą obecne na targach. W takim CV możesz już w podsumowaniu zawodowym wymienić nazwę firmy. Również klauzula o przetwarzaniu danych osobowych będzie 100% zgodna z RODO (zawierająca nazwą firmy).

CV “branżowe” – użyjesz go jeśli pojawi się interesująca firma, której wcześniej nie brałeś pod uwagę. Dokonaj selekcji informacji na większym poziomie ogólności, biorąc pod uwagę kompetencje cenione w branży, która Cię interesuje.

CV w języku obcym (jeśli bierzesz pod uwagę pracę w zagranicznych korporacjach).

Pamiętaj, żeby swoje dokumenty przenosić w sztywnej teczce – estetyka i pierwsze profesjonalne wrażenie są bezcenne.

 

Jeśli dotrwałeś do końca wpisu – gratulacje 🙂 wyraźnie “przykładasz się” do stworzenia swojego CV. Daj znać w komentarzu lub napisz do mnie, jeśli masz jeszcze jakieś pytania lub wątpliwości.

 

0 0 votes
Article Rating
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chętnie dowiem się co myślisz o tym artykule. Zostaw mi komentarz.x